Ciekawostki,  Klub

Klub sportowy MKS Piaseczno

mks piaseczno

Klub sportowy MKS Piaseczno to przykład drużyny, która ma naprawdę długą i ciekawą historię. Wszystko zaczęło się jeszcze w okresie międzywojennym, kiedy to lokalni społecznicy postanowili zorganizować po raz pierwszy zawody w zakresie biegów, gimnastyki oraz właśnie piłki nożnej. Jesteś ciekawy/-a co się stało dalej? W takim razie zapraszamy do artykułu.

11 marca 1923 roku to pamiętna data dla wszystkich miłośników sportu w Piasecznie, ponieważ to wtedy oficjalnie zarejestrowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – Gniazdo Piaseczno. Jeszcze przed II wojną światową powstało w Piasecznie, przy ulicy 1 Maja, pierwsze prawdziwe boisko piłkarskie. Klub sportowy MKS Piaseczno ma takie korzenie. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – Gniazdo Piaseczno – tak właśnie nazywał się pierwotnie Klub sportowy MKS Piaseczno.

Konspiracyjne mecze podczas II wojny światowej

Po 1939 roku, kiedy to Polska znalazła się pod okupacją niemiecką, zdelegalizowano kluby sportowe, ale w Piasecznie rozgrywki nadal się odbywały. Rozgrywano konspiracyjne mecze z drużynami z Gołkowa, Jeziorny czy Żabieńca.W 1941 roku drużyna z Piaseczna uzyskała 4. miejsce w czasie mistrzostw Warszawy, a dwa lata później – wicemistrzostwo. W czasie II wojny światowej stadion zlokalizowany w Piasecznie służył też do rozgrywania spotkań reprezentacji Warszawa – Kraków.

Powojenna reaktywacja – KKS Ruch Piaseczno i nie tylko

Zaraz po zakończeniu działań wojennych doszło do reaktywowania klubu, który przybrał nazwę KKS Ruch Piaseczno. W 1947 roku właśnie ta drużyna uzyskała 2. miejsce w okręgu warszawskim. W skutek działań nowych władz doszło do kolejnego przekształcenia klubu – tym razem w Koło Sportowe Kolejarz. Piłkarze z Piaseczna grali również jako Ruch-Zelos, Elektronik czy KS Polkolor.

Wielkie sukcesy lat 90. – Piaseczno znowu w formie

Sezon piłkarski 1994/1995 przyniósł drużynie z Piaseczna wejście na drugi poziom rozgrywkowy. Rozegrano pamiętne spotkania z liczącymi się graczami jak np. Polonia Warszawa, Szombierki Bytom, Motor Lublin, czy Jagiellonia Białystok. Klub zajął 3. miejsce w grupie II, ale wycofanie się sponsora spowodowało problemy finansowe, przez które drużyna nie zagrała już w kolejnych 

Lata 2010, 2011 oraz 2012 przyniosły klubowi z Piaseczna problemy wewnętrzne, finansowe oraz organizacyjne. Powołano UMKS Piaseczno – stowarzyszenie, które miało kontynuować sportowe tradycje. Mimo początkowych trudności na początku II dekady XX wieku, sezon 2013/2014 drużyna zakończyła jednak sukcesem seniorów, którzy zdobyli 1. miejsce w zakończył się sukcesem drużyny seniorów UMKS Piaseczno, która zajęła pierwsze miejsce w trzeciej grupie A klasy zostali zakwalifikowani do ligi okręgowej.

MKS Piaseczno jest obecnie największym klubem w powiecie, który jako jedyny prowadzi szkolenia dla małych, kilkuletnich dzieci. Jest to możliwe dzięki Piłkarskim Przedszkolom. Klub może pochwalić się również tym, że jego wychowankowie trafiają potem do reprezentacji Polski.

Świetnym przykładem dobrego awansu jest Michał Żyro, wychowanek MKS Piaseczno, który obecnie gra w angielskim klubie Wolverhampton Wanderers F.C. Tomasz Kupisz, który trenował w Piasecznie w latach 2004-2007 teraz uczestniczy w rozgrywkach włoskiej drużyny Brescia Calcio. Wielu zawodników z Piaseczna przeszło też do polskich klubów, które cieszą się dobrymi wynikami w piłce nożnej seniorów – Maciej Jankowski jest teraz w GKS Piast Gliwice, Ernest Dzięcioł gra dla Legii Warszawa, a Mateusz Michalski – w łódzkim Widzewie.

Klub MKS Piaseczno obecnie – co mówią statystyki?

W jesiennej rundzie MKS Piaseczno zdobył 27 punktów. Seniorzy zajęli 6. miejsce w tabeli IV ligi. Sezon przyniósł 8 zwycięstw na 17 rozegranych meczy, w tym 3 remisy. Podczas rozgrywek strzelono 36 goli, co daje 7. miejsce w tabeli. Najwięcej, bo aż 9 bramek strzelił Maciej Nalej. Średnia wieku wśród zawodników pierwszej jedenastki MKS Piaseczno wynosi 24 lata.