Co daje sauna – jej właściwości
Korzystanie z sauny znane jest ze swoich dobroczynnych właściwości, niemalże od początków dziejów ludzkości. Jej korzyści wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Jakie zatem dokładnie ma właściwości i czemu zawdzięcza swoją popularność? Dowiedzmy się.
Czym jest sauna?
Sauna to niewielkie pomieszczenie, w którym powietrze podgrzewane jest do bardzo wysokich temperatur, sięgających nawet 110°C. Wraz ze wzrostem ciepła, wilgotność spada, a to jaka wilgotność panuje wewnątrz sauny zależy głównie od jej rodzaju. Ściany sauny są dobrze izolowane i w większości pokryte drewnem.
- Sauna fińska (sucha) – temperatura waha się pomiędzy 60 a 110°C, w związku z czym powietrze jest dosyć suche (5 – 15% wilgotności). Sauna fińska przeznaczona jest dla osób mających pewne doświadczenie, i których organizm jest przyzwyczajony do wysokich temperatur.
- Sauna mokra – tutaj temperatura powietrza to 50 – 65°C oraz 20-40% wilgotności.
- Sauna parowa – najbardziej znana sauna, nazywana również łaźnią rzymską. Od innych wyróżnia ją wnętrze pokryte płytkami (zarówno ściany jak i ławki). Poprzez panującą w niej temperaturę, wynoszącą 45 – 55°C oraz wilgotność na poziomie 40 – 100% mogą korzystać z niej osoby początkujące.
- Sauna na podczerwień (infrared) – rodzaj sauny, w której elementem nagrzewającym są promienniki IR. Temperatura to zaledwie 30 – 60°C. Jest najbardziej łagodną wersją sauny, z której mogą korzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Co daje sauna na podczerwień? Działanie podczerwieni odbudowuje tkankę łączną, oczyszcza i uelastycznia skórę.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Niestety dla niektórych korzystanie z sauny może okazać się niekorzystne lub wręcz niebezpieczne. Osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe, obowiązkowo powinny uzyskać zgodę lekarza na korzystanie z sauny. Poza tym istnieją ogólne przeciwwskazania, które obejmują następujące stany:
- ciąża,
- menstruacja,
- wysoka gorączka,
- infekcje,
- nowotwór,
- jaskra,
- choroby układu krążenia,
- epilepsja,
- uzależnienie od alkoholu i narkotyków,
- choroby skóry,
- otwarte rany i owrzodzenia,
- kamica nerkowa.
Zalety korzystania z sauny
Sauna co daje i na co pomaga?
Regularne korzystanie z sauny przez osoby, które nie mają żadnych przeciwwskazań, przynosi wiele korzyści zdrowotnych.
Oczyszcza organizm – dzięki wysokiej temperaturze, jaka panuje wewnątrz sauny organizm się wypaca, równocześnie pozbywając się toksyn.
Działa odchudzająco – sauna przyspiesza metabolizm, co pomaga spalać kalorie.
Poprawia wydolność układu krążenia – poprzez przyspieszone tętno (nawet do 30%) podczas korzystania z sauny krążenie krwi uległa znacznemu usprawnieniu.
Korzystnie wpływa na stan skóry – dzięki korzystaniu z sauny skóra staje się bardziej nawilżona i jędrna a zmarszczki wygładzone.
Uodparnia i hartuje organizm – regularne korzystanie z sauny pomaga przystosować organizm do wysokich temperatur.
A co daje sauna parowa? Dlaczego jest najpopularniejszą spośród wszystkich saun? Łaźnia parowa nie tylko jest świetną formą relaksu, ale również dzięki swojej wyższej wilgotności w porównaniu do innych rodzajów saun daje więcej komfortu oddychania, poza tym korzystać z niej mogą zarówno osoby zaawansowane i odporne na działanie wysokiej temperatury, jak i te, któee nigdy nie miały do cznienia z sauną.