Atrakcje

Aerobik – zalety

aerobik

Aerobik to jedna z form treningu, która jest coraz bardziej popularna. Jakie są jego rodzaje? Kiedy można skorzystać z tego typu ćwiczeń? Czy są jakieś przeciwskazania do uprawiania aerobiku? 

Aerobik – co to takiego?

Słowo aerobik pochodzi z angielskiego słowa „aerobics”. Słowo to wywodzi się z języka greckiego w którym „aer” oznacza „powietrze”, natomiast „bios” tłumaczy się jako „życie”. Z definicji aerobik jest systemem treningowym, którego założeniem jest intensywna wymiana tlenowa. Twórcą aerobiku jest Amerykanin Kenneth Cooper, konsultant programu sprawnościowego opracowanego dla kosmonautów. Aerobik kojarzy się z określoną formą ćwiczeń, ale tak naprawdę wiele form wysiłku można uznać za formę ćwiczeń aerobowych. Obecnie aerobik występuje często w ofertach klubów fitness. Zazwyczaj polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń, zarówno siłowych, jak i ruchowych, w rytmie muzyki. W ćwiczeniach tego typu warto mieć dobrą koordynację ruchową. 

Aerobik – rodzaje

Aerobik można ćwiczyć w kilku formach.

  1. Są to: aerobik klasyczny
  2. aerobik sportowy 
  3. aqua aerobik
  4. arobik taneczny
  5. fat burning aerobik
  6. TBC aerobik
  7. step aerobik

To z jakiego aerobiku warto skorzystać zależy od preferencji konkretnej osoby i tego, jakie korzyści chce mieć z tego typu ćwiczeń. Pierwszy na liście jest aerobik klasyczny. Są to ćwiczenia, które można dopasować do każdego. Zwykle ćwiczy się go w sali, w której znajdują się lustra. Zazwyczaj w tego typu ćwiczeniach wykorzystuje się muzykę. W zależności od tego na jakim etapie zaawansowania jest dana grupa ćwiczenia zostają dopasowane do konkretnego poziomu. Zajęcia te mogą być dedykowane także różnym grupom takim jak kobiety w ciąży, czy osoby starsze. Może to być także aerobik dla dzieci.

Wpływ aerobiku na ciało

Ćwiczenia aerobowe wiążą się z wieloma korzyściami. W zależności od formy, którą wybierze dana osoba może być skutecznym narzędzie do spalania tłuszczu oraz kształtowania sylwetki. Jest pomocny w odchudzaniu. Ćwiczenia aerobowe wpływają korzystnie na produkcję endorfin, zwanych inaczej hormonami szczęścia. Dzięki ćwiczeniom tego typu zwiększona zostaje wydolność organizmu, a wzmocnieniu ulegają serce i płuca. Aerobik wpływa również korzystnie na psychikę, zmniejsza poziom stresu i pomaga w walce z bezsennością. Niezależnie od wielu zalet, z którymi wiąże się uprawianie aerobiku warto przed rozpoczęciem ćwiczeń zrobić odpowiednie badania i wykluczyć wszelkie przeciwskazania zdrowotne do uprawiania tego typu ćwiczeń.